Lech SP1FQN
Urodziłem się 16 października 1953 roku. Tam też, będąc uczniem szkoły średniej ( I LO im. Ks. Elżbiety ), przez przypadek trafiłem do Klubu Łączności LOK (SP1KJW) i tak zaczęła się moja przygoda z krótkofalarstwem. Pod czujnym okiem kolegów: Ryszarda (SP1DTQ) i Bogdana (SP1DUY) wraz z kilkoma kolegami poznawaliśmy tajniki sztuki krótkofalarskiej. Pierwsze QSO ze stacją SP9PBH/4 pozostaje w pamięci do dziś.
28 maja 1971 roku otrzymałem licencję nasłuchowca i swój pierwszy znak – SP1-8336. W 1972 roku, po zdaniu egzaminów i długim oczekiwaniu, w komunikacie ZG PZK usłyszałem, że jestem szczęśliwym posiadaczem licencji nadawcy i znaku SP1FQN.
W 1973 roku rozpocząłem studia w WSOWŁ im. płk. B. Kowalskiego w Zegrzu k/Warszawy i tam aktywnie pracowałem jako operator stacji klubowej SP5PSL.
Minęły cztery lata. Po skończeniu studiów losy rzuciły mnie do pięknej krainy Warmii i Mazur, gdzie w Braniewie zostałem operatorem stacji SP2ZNC. Czas biegł nieubłaganie a obowiązki zawodowe i rodzinne wymogły, aby licencję odłożyć do szuflady. Jednak ścieżka do klubu była wydeptana.
Tak było do 1984 roku, kiedy to losy pozwoliły mi wrócić do pierwszego okręgu, a konkretnie do Koszalina. Zadomowiłem się w klubie SP2PEA.
W 1991 roku ze zgrozą stwierdziłem, że na podstawie obowiązujących wówczas przepisów, moje zezwolenie utraciło ważność. A więc wszystko od początku. Podania, wnioski, dobrze, że uznano ważność zdanego wcześniej egzaminu. Otrzymałem licencję a właściwie pozwolenie radiowe i znak SP1UJH, który był powodem żartów wśród koszalińskiej braci krótkofalarskiej.
Po wielu próbach, w 1993 roku odzyskałem swój „stary” znak – SP1FQN.
Przez cały czas swojej aktywności zawodowej byłem związany z różnymi rodzajami łączności radiowej, w czym krótkofalarstwo było mi bardzo pomocne i odwrotnie, wiedza krótkofalarstwa przynosiła konkretne efekty w wykonywanej pracy.
Będąc członkiem Środkowopomorskiego Oddziału PZK w Koszalinie, w latach 2008 – 2015 pełniłem funkcję Sekretarza Zarządu.
Podczas wieloletniej działalności krótkofalarskiej nawiązałem kontakt radiowy z przedstawicielami wielu krajów na różnych kontynentach, zgromadziłem wiele sportowych i okolicznościowych dyplomów.
Nadal jestem (o ile czas pozwala) aktywnym operatorem indywidualnej radiostacji amatorskiej.
Leszek SP1FQN