Sterownik radiotelefonów Motorola GM 340 (2m); GM 380 (70cm)

zbudowany w oparciu o procesor ATMEGA 8 służy do transmisji komunikatów oddziałowych OT22. Może transmitować sygnał poprzez przemienniki SR2SL Słupsk, SR2BW Bytów, SR1P Postomino, SR1N Koszalin. Dwa jednocześnie (1 na 2m; 2 na 70cm).

Przemiennik koszaliński (2m) jest otwierany tonem, stąd sterownik nadaje ton i przechodzi na odbiór. Gdy nadajnik przemiennika załączył się następuje transmisja komunikatu. Przy braku odpowiedzi przemiennika sterownik podejmuje kolejną próbę uruchomienia przemiennika. Gdy po trzech próbach przemiennik nie odezwie się, sterownik zaprzestaje transmisji.

Dodatkową funkcją sterownika jest retransmisja sygnału z 2m na 70 cm lub odwrotnie. Wyboru funkcji dokonuje się przełącznikiem na panelu sterownika, wyświetlacz pokazuje wybraną wartość.

Od wielu lat transmitowałem w każdy czwartek komunikat oddziałowy. Przez kilka lat na przemiennikach SR1P i SR2BW, później po uruchomieniu przemiennika SR2SL w Słupsku na SR1P i SR2SL. Jest to absorbujące, gdyż w każdy czwartek trzeba być przy sprzęcie w domowym qth. Aktualnie opracowuję układ do automatycznej transmisji w oparciu o komputer RASPBERRY PI. Pozwoli to na transmisję w wyznaczony czasie bez mojej obecności przy radio.

Założenia:

  • Zegar na procesorze ATMEGA 8 kontroluje czasy załączenia poszczególnych elementów.
  • Uruchamia komputer w ustalonym dniu i czasie przed komunikatem, serwer FTP oczekuje na plik mp3.
  • Po otrzymaniu pliku z komunikatem wysyła mi wiadomość o gotowości systemu.
  • Kilka minut przed emisją komunikatu załącza zasilanie radiotelefonów.
  • W zaprogramowanym czasie uruchamia odtwarzanie i załącza PTT radiotelefonów.
  • Kontroluje poziom sygnału mcz, przy jego braku przerywa transmisję.
  • Po zakończeniu wyłącza PTT, kasuje plik komunikatu i wysyła wiadomość o zakończeniu transmisji.
  • Wyłącza zasilanie radiotelefonów, wyłącza system i zasilanie komputera.

Transmiter komunikatów został opracowany z niemałym wysiłkiem. Musiałem nauczyć się programowania w Pythonie, co było dla mnie nowością. Niestety, jego działanie zakończyło się po jednokrotnym użyciu. Odszedł z naszego grona kolega Zdzisław SP1II i wraz z nim skończyła się pewna epoka krótkofalarstwa w Postominie. Komunikaty które w każdy czwartek gromadziły wielu kolegów przy radiostacji odeszły, może nie w zapomnienie, ale na pewien czas.