Spis treści

sp4bbu

Ryszard Reich SP4BBU Olsztyn

Dziennikarz, publicysta, autor książek. Emerytowany dyrektor Olsztyń­skiego Wydawnictwa Prasowego. Wykładowca Wyższej Szkoły Dzienni­karskiej. Studiował polonistykę i dziennikarstwo. Był korespondentem polskiej prasy w Berlinie, Pradze i Budapeszcie. Szczegółowy opis doko­nań zawodowych i twórczych znajduje się w polskiej edycji szwajcarskiej encyklopedii Who is Who. Pasjonuje się krótkofalarstwem i fotografią artystyczną. Urodził się i wychował w Wąbrzeźnie na Pomorzu. Licencje nadawcy i znak wywoławczy SP4BBU uzyskał w 1965 roku. Był wieloletnim prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Krótkofa­lowców w Olsztynie. Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia był wiceprezesem Zarządu Głównego PZK. Uhonorowany Odznaką Hono­rową PZK i ponad trzydziestoma odznaczeniami państwowymi i resorto­wymi. Krótkofalarstwo traktuje jako odpoczynek po wyczerpującej pracy dziennikarskiej. Jest autorem 9 książek, w tym takich jak: „Krótkofalar­stwo moją pasją", „Wywołanie ogólne" i „Z kart historii krótkofalarstwa".


Na posiedzeniu Prezydium ZG PZK w dniu 10 grudnia 2016 r. jego członkowie podjęli uchwałę o przyznaniu mi medalu im. braci Odyńców za zasługi dla polskiego krótkofalarstwa.

Z satysfakcją i wdzięcznością przyjąłem to wysokie wyróżnienie organizacyjne. To podziękowanie za moją wieloletnią pracę społeczną na rzecz PZK. Obszerny artykuł z tego ważnego wydarzenia na stronie:

http://www.pzk.gliwice.pl/2017/01/medal-braci-odyncow-dla-ryszarda-sp4bbu/


Nazywam się Reich, Ryszard Reich… Gdyby tak zaczęła się nasza opowieść, to natychmiast nasunęły by nam się oczywiste skojarzenia ze słynnym agentem i opowieściami o jego niezwykłych przygodach. Jeżeli dodamy do tego tajemnicze znaki SP4BBU to nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości.
Tym razem jednak kluczem nie jest jednak słowo „szpieg” tylko słowa „niezwykłe opowieści”. Niezwykłe opowieści o naszym hobby – krótkofalarstwie.
Wiele było już prób pisania krótkofalarskiej historii, jednak tylko jedna z nich doprowadziła do powstania niezwykłego tryptyku – zbioru wspomnień i opowieści połączonych dwoma faktami – krótkofalarską tematyką i piętnem autora, który nie dość, że nieuczesane opowieści wygładził, zredagował i stylistycznie ujednolicił, to jeszcze w większości przypadków namówił uczestników opisywanych wydarzeń do zagłębienia się w najgłębszych zakamarkach ich pamięci. Oprócz wciągającej opowieści jest to również niezwykły dokument zachowujący dla przyszłych badaczy historii krótkofalarstwa niezliczoną ilość faktów.
Pierwsza z książek „Krótkofalarstwo moją pasją” ukazała się w 2009 roku, ale idea i początek pracy nastąpił wiele wcześniej. Nic w tym dziwnego, Ryszard jest dziennikarzem, wieloletnim dyrektorem dużego wydawnictwa pochłoniętym przez urok tej fascynującej pracy. Z drugiej strony mamy pasjonata amatorskiej radiokomunikacji – niezwykłego interdyscyplinarnego hobby. Połączenie tych dwóch, pozornie sprzecznych istot – humanistycznego żurnalizmu i technicznego krótkofalarstwa stworzyło wybuchową mieszankę, która musiała w końcu eksplodować książkami, o których mówimy. Trudno to sobie wyobrazić, ale te pierwsze w świecie spisane wspomnienia krótkofalowców znalazły się na ponad 150 portalach internetowych na wszystkich kontynentach, w tym w Australii, Japonii czy na Nowej Zelandii.
Nie spotkałem dotąd krótkofalowca, który o opowieściach SP4BBU nie mówił inaczej niż „fascynujące”, „zajmujące”, „wciągające” czy po prostu „prawdziwe”. Opowiadają o naszych początkach, tradycji, historii. Może to wielkie słowo, ale „spuścizna” nie będzie tu najgorszym wyborem. Co więcej – opowieści szczególnie fascynują ludzi młodych, którzy z wieloma opisywanymi rzeczami spotkać w naturze się już nie mogli. A najbardziej zaskakujące jest to, że niezwykle wciągają ludzi, którzy z krótkofalarstwem mają niewiele wspólnego. Niewiele – czyli znajomego krótkofalowca podsuwającego kolejny tom. Nawet jeżeli nie zostają po tym radioamatorami (a wiemy o co najmniej 50 takich przypadkach), to zupełnie inaczej patrzą na nasze hobby. Zatem nie są to książki wyłącznie dla krótkofalowców, a pełnią niezwykle istotną rolę popularyzatorską.
Tym co szczególnie odróżnia książki Ryszarda od innych historycznych pozycji jest zdolność Autora do umieszczenia nas, czytelników wewnątrz jego opowieści. Siedząc nad Jego książkami czujemy się uczestnikami wydarzeń sprzed lat, sami wyobrażamy sobie jak wyciągamy z ruin szczątki wojskowego radiowego sprzętu, przyglądamy się światłu żarzących się lamp i słuchamy pomruków transformatorów. Ryszard SP4BBU zatrzymał dla nas koło czasu i pozwolił nam się zatopić we wspomnieniach. Może kiedyś też będziemy snuć opowieści, które ktoś spisze…
Książkę „Krótkofalarstwo moją pasją” w postaci pliku pdf możecie za darmo ściągnąć i przeczytać.
krótkofalarstwo moją pasją ebook