Powieść sensacyjna dla krótkofalowców

 Na tegorocznej imprezie ŁOŚ  w dniu 27 maja br.   kol. Ryszard SP4BBU ma zamiar zaprezentować swoją nową książkę  dla krótkofalowców pt. Agent nadaje. Jest to pierwsza w polskiej literaturze powieść ktorej akcja w całości rozgrywa się w  środowisku  radioamatorów. .
  Opowieść o urokach naszego hobby, jak zapewnia autor, jest wzbogacona o wątki sensacyjne, a nawety kryminalne. Jest to bowiem publikacja przeznaczona nie tylko dla fanów naszego hobby, ale i czytelnikow, którym obca jest nasza pasja. Autor ograniczył do minimum nazewnictwo radiotechniczne. Chcąc przybliżyć  czytelnikom  nasze hobby,  Ryszard SP4BBU zawarł na wielu kartach ksiazki piękno  naszej pasji w postaci opisów wypraw krótkofalarskich w kraju i zagranicą. Sa podane przykłady wieloletniej przyjaźni fanów krótkofalartswa. Nie brakuje wątków związanych z radioreaktywacją wsród młodzieży. Aby książkę się lepiej czytało wpleciono postać szpiega działającego w naszym środowisku. Pościgi i akcje policyjne mające na celu złapanie agenta uatrakcyjniają fabułę.
    Nakład ksiazki jest minimalny, wręcz śladowy. To zaledwie kilkaset egzemplarzy. Autora – emeryta nie stać na opłacenie druku paru tysięcy egzemplarzy w  wysokości  kilkunastu tysięcy złotych. Zdaniem  kolegów krotkofalowców, którzy przeczytali książkę przed jej wydrukowaniem, publikację dobrze się czyta. Warto aby ZG PZK i kierownictwa klubów oraz OT PZK zadeklarowały autorowi  chęć nabycia książek, bo w przystępny sposob pokazuje ona  na czym polega nasza pasja. Książka mogłaby się znaleźć w bibliotekach szkolnych i trafić do adeptów naszego hobby w klubach krótkofalarskich. Książka nie będzie dostępna w ksiegarniach i w internecie, tylko u autora SP4BBU. Można do niego wysyłać maile z deklaracjami zakupu, ale dopiero po 12 czerwca br. , kiedy wróci on z zagranicy. Maile do SP4BBU: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

agent nadaje m

tryl01

Krótkofalarstwo moją pasją (wspomnienia krótkofalowców) 

to pierwsza książka Ryszarda SP4BBU z trylogii poświęconej krótkofalarstwu.

Zaczyna się od słów: "Drogi Czytelniku. Wziąłeś do ręki książkę szczególną. Są w niej wspomnienia polskich krótkofalowców, którzy wiele lat uprawiają to piękne hobby czerpiąc z tego satysfakcję...."

 

Książka do pobrania w formacie pdf

Wywołanie wywolanieogólne to historia krótkofalarstwa    napisana życiorysami. Poprzez wspomnienia nadawców pokazuje jak piękne jest radiowe hobby, a także ham spirit, czyli duch i istota krótkofalarstwa.
Wśród 60 wypowiedzi znajdują się życiorysy także nieżyjących już krótkofalowców (SP8EV, OD5LX, SP2BA, SP1JX, SP7ATH, SP6ARR, SP4OZ). Zmarły niedawno Henryk Pacha SP6ARR napisał, jak ponad 25 lat temu, zupełnie przypadkowo brał udział w akcji ratunkowej rosyjskiego kosmonauty Klimuka. Tekstem otwartym w paśmie 145 MHz wołał on o pomoc w palącej się kapsule pojazdu „Sojuz”. Potwierdziłem mu wtedy odbiór radiodepeszy SOS. Skontaktowałem się z podanym mi numerem telefonu, który mi podał. Podziękowano mi krótko. O tym, że uratowałem mu życie dowiedziałem się osobiście od niego, chyba po roku od nieszczęścia w kosmosie. Odwiedził on wtedy Wrocław i Głogów razem z naszym kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim.

Miałem wtedy ogromną satysfakcję, że jako Polak przy pomocy maleńkiej radiostacji UKF o mocy około 10 W i antenie pionowej typu SM7DVH uratowałem kosmonaucie Klimukowi życie”.

Marian Rybczyński SP5EWX w dość barwnym opisie swojego krótkofalarskiego życia wspomina ciekawych ludzi na świecie, których mógł poznać dzięki dwóm swoim pasjom – lotnictwu i radiu. Na zakończenie dość długiego życiorysu napisał co dało mu krótkofalarstwo. „Przede wszystkim zrealizowałem swoje dziecięce marzenia. Pomogło mi poznać język angielski. Dzięki temu udało mi się zdobyć pracę w tak doskonałej linii jak Singapore Airlines. Jestem jedynym z dwóch Polaków latających Boeingiem 747 Jumbo Jet. Dzięki krótkofalarstwu poznałem wielu ciekawych ludzi na całym świecie, których potem mogłem spotkać osobiście. Ci koledzy pokazali mi miejsca i rzeczy, które dla przeciętnego człowieka są poprostu niedostępne. Mam tu na myśli głównie Koreę, Chiny, Tajlandię. Są to społeczeństwa bardzo zamknięte i wejście do tego kręgu trwa czasem długo. Ja to osiągnąłem, z racji przynależności do krótkofalarskiej mafii”. Końcowe strony książki zamyka rozdział „Od detektora do emisji cyfrowych” napisany przez Jerzego Bilskiego SP7EXJ. Wspomina on między innymi swoje konstrukcje radiowe.
„Nabrałem chęci do tego, aby zbudować urządzenie, które mógłbym zatrać na wczasy na Mazury. W 1987 r. na podstawie schematu SP5AHT zrobiłem transceiver Bartek na 80 m, który z mocą 3 W umożliwił mi prowadzenie łączności podczas wypoczynku w Malinówce k. Ełku oraz Pasymiu.”
Lektura książki jest fascynująca. Czyta się ją z zapartym tchem (taka jest opinia pierwszych jej czytelników). Zdaniem Zbyszka VE3CTL z Kanady powinna się ona znaleźć w biblioteczce każdego polskiego krótkofalowca i radioamatora. Niestety nakład publikacji jest niewielki i nie będzie ona dostępna w księgarniach oraz w wersji elektronicznej w Internecie.

sp4bbu

Ryszard Reich SP4BBU Olsztyn

Dziennikarz, publicysta, autor książek. Emerytowany dyrektor Olsztyń­skiego Wydawnictwa Prasowego. Wykładowca Wyższej Szkoły Dzienni­karskiej. Studiował polonistykę i dziennikarstwo. Był korespondentem polskiej prasy w Berlinie, Pradze i Budapeszcie. Szczegółowy opis doko­nań zawodowych i twórczych znajduje się w polskiej edycji szwajcarskiej encyklopedii Who is Who. Pasjonuje się krótkofalarstwem i fotografią artystyczną. Urodził się i wychował w Wąbrzeźnie na Pomorzu. Licencje nadawcy i znak wywoławczy SP4BBU uzyskał w 1965 roku. Był wieloletnim prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Związku Krótkofa­lowców w Olsztynie. Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia był wiceprezesem Zarządu Głównego PZK. Uhonorowany Odznaką Hono­rową PZK i ponad trzydziestoma odznaczeniami państwowymi i resorto­wymi. Krótkofalarstwo traktuje jako odpoczynek po wyczerpującej pracy dziennikarskiej. Jest autorem 9 książek, w tym takich jak: „Krótkofalar­stwo moją pasją", „Wywołanie ogólne" i „Z kart historii krótkofalarstwa".


Na posiedzeniu Prezydium ZG PZK w dniu 10 grudnia 2016 r. jego członkowie podjęli uchwałę o przyznaniu mi medalu im. braci Odyńców za zasługi dla polskiego krótkofalarstwa.

Z satysfakcją i wdzięcznością przyjąłem to wysokie wyróżnienie organizacyjne. To podziękowanie za moją wieloletnią pracę społeczną na rzecz PZK. Obszerny artykuł z tego ważnego wydarzenia na stronie:

http://www.pzk.gliwice.pl/2017/01/medal-braci-odyncow-dla-ryszarda-sp4bbu/


Nazywam się Reich, Ryszard Reich… Gdyby tak zaczęła się nasza opowieść, to natychmiast nasunęły by nam się oczywiste skojarzenia ze słynnym agentem i opowieściami o jego niezwykłych przygodach. Jeżeli dodamy do tego tajemnicze znaki SP4BBU to nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości.
Tym razem jednak kluczem nie jest jednak słowo „szpieg” tylko słowa „niezwykłe opowieści”. Niezwykłe opowieści o naszym hobby – krótkofalarstwie.
Wiele było już prób pisania krótkofalarskiej historii, jednak tylko jedna z nich doprowadziła do powstania niezwykłego tryptyku – zbioru wspomnień i opowieści połączonych dwoma faktami – krótkofalarską tematyką i piętnem autora, który nie dość, że nieuczesane opowieści wygładził, zredagował i stylistycznie ujednolicił, to jeszcze w większości przypadków namówił uczestników opisywanych wydarzeń do zagłębienia się w najgłębszych zakamarkach ich pamięci. Oprócz wciągającej opowieści jest to również niezwykły dokument zachowujący dla przyszłych badaczy historii krótkofalarstwa niezliczoną ilość faktów.
Pierwsza z książek „Krótkofalarstwo moją pasją” ukazała się w 2009 roku, ale idea i początek pracy nastąpił wiele wcześniej. Nic w tym dziwnego, Ryszard jest dziennikarzem, wieloletnim dyrektorem dużego wydawnictwa pochłoniętym przez urok tej fascynującej pracy. Z drugiej strony mamy pasjonata amatorskiej radiokomunikacji – niezwykłego interdyscyplinarnego hobby. Połączenie tych dwóch, pozornie sprzecznych istot – humanistycznego żurnalizmu i technicznego krótkofalarstwa stworzyło wybuchową mieszankę, która musiała w końcu eksplodować książkami, o których mówimy. Trudno to sobie wyobrazić, ale te pierwsze w świecie spisane wspomnienia krótkofalowców znalazły się na ponad 150 portalach internetowych na wszystkich kontynentach, w tym w Australii, Japonii czy na Nowej Zelandii.
Nie spotkałem dotąd krótkofalowca, który o opowieściach SP4BBU nie mówił inaczej niż „fascynujące”, „zajmujące”, „wciągające” czy po prostu „prawdziwe”. Opowiadają o naszych początkach, tradycji, historii. Może to wielkie słowo, ale „spuścizna” nie będzie tu najgorszym wyborem. Co więcej – opowieści szczególnie fascynują ludzi młodych, którzy z wieloma opisywanymi rzeczami spotkać w naturze się już nie mogli. A najbardziej zaskakujące jest to, że niezwykle wciągają ludzi, którzy z krótkofalarstwem mają niewiele wspólnego. Niewiele – czyli znajomego krótkofalowca podsuwającego kolejny tom. Nawet jeżeli nie zostają po tym radioamatorami (a wiemy o co najmniej 50 takich przypadkach), to zupełnie inaczej patrzą na nasze hobby. Zatem nie są to książki wyłącznie dla krótkofalowców, a pełnią niezwykle istotną rolę popularyzatorską.
Tym co szczególnie odróżnia książki Ryszarda od innych historycznych pozycji jest zdolność Autora do umieszczenia nas, czytelników wewnątrz jego opowieści. Siedząc nad Jego książkami czujemy się uczestnikami wydarzeń sprzed lat, sami wyobrażamy sobie jak wyciągamy z ruin szczątki wojskowego radiowego sprzętu, przyglądamy się światłu żarzących się lamp i słuchamy pomruków transformatorów. Ryszard SP4BBU zatrzymał dla nas koło czasu i pozwolił nam się zatopić we wspomnieniach. Może kiedyś też będziemy snuć opowieści, które ktoś spisze…
Książkę „Krótkofalarstwo moją pasją” w postaci pliku pdf możecie za darmo ściągnąć i przeczytać.
krótkofalarstwo moją pasją ebook

z kart historii

Nowa książka Ryszarda SP4BBU pt.„ Z kart historii krótkofalarstwa”

(jej nakład to zaledwie kilkaset egzemplarzy)

Informuję kolegów, że ukazała sie moja najnowsza ksiązka pt „ Z kart historii krótkofalarstwa” . Liczy ona ponad 300 stron i jest ilustrowana zdjęciami. Publikację czyta sie z ogromnym zainteresowaniem. Pokazuje ona początki krótkofalarstwa światowego i europejskiego w zarysie oraz polskiego szczegółowo. Od pół wieku nie było na rynku książki poświęconej  tej tematyce. W publikacji oprócz historii, podanej w formie opowieści, są także wspomnienia przedwojennych i powojennych nadawców. Dość szeroko opisany jest udział krótkofalowców polskich działających w podziemiu podczas II wojny światowej. Są też wspomnienia polskich krótkofalowców, którzy wiele lat mieszkali w Kuwejcie. Opisane są także wyprawy DX-owe. Nie brakuje najnowszej historii zawartej we wspomnieniach młodych nadawców. Opowieści kolegów czyta się jednym tchem.

 

 

Logowanie

Licznik odwiedzin

60039
DziśDziś9
TydzieńTydzień28
MiesiącMiesiąc377
IP: 3Dot227Dot211Dot246
Gość 2
Online
-